01/04/2022, godz. 00:00 - 29/04/2022

• 19:00 – 23:00 | Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4
    Wieczór z Andersenem w bibliotece
    Za drzwiami wyobraźni
    (zapisy: Wypożyczalnia dla Dzieci)

4 kwietnia

Psierociniec –
spotkanie z Agatą Widzowską

• 9:00 | Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4
  • 11:00 | Filia nr 5, ul. Chabrów 58

Mediateczna Setka – Gry Paragrafowe

Podcast | Facebook Mediateki (facebook.com/mediatekaOpole)

5 kwietnia

Baltic, Kaktus, Dżok – rozmowa o wielkich przyjaźniach – spotkanie z Barbarą Gawryluk

• 9:30 | Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4
  • 11:30 | Filia nr 17, ul. Skautów Opolskich 10

8 kwietnia

• 17:00 | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, pl. Kopernika 10
    Hurt/Comfort – spotkanie z Weroniką Łodygą

11-12 kwietnia

• 9:30 – 11:00 | Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4
    Międzyprzedszkolna Zabawa Literacka
    Rym cym cym, poznajemy rym, czyli wielka przygoda z wierszami Przemysława Wechterowicza, Małgorzaty Strzałkowskiej i Pana Poety

22 kwietnia

• 10:00 | Filia nr 7, ul. Rodziewiczówny 13
    Międzypokoleniowe czytanie bajek

• 11:00 – 19:00 | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, pl. Kopernika 10
    Rozczytane miasto. Impreza plenerowa

29 kwietnia

Spotkanie z Agnieszką Frączek, Ambasadorką Polszczyzny Dziecięcej i Młodzieżowej

• 9:00 | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, pl. Kopernika 10
  • 11:00 | Filia nr 1 i 2 Dziecięca, ul. A. Dambonia 169
  • 16:30 – 18:00 | Filia nr 7, ul. Rodziewiczówny 13
    Bajkowe zgadywanki – zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat

Zajęcia dla grup zorganizowanych:

• Człowiek jaki jest, każdy widzi – literatura pomaga ocalić naszą zieloną planetę

Filia nr 1 i 2 Dziecięca, ul. A. Dambonia 169

• Czytamy aktywnie!

Filia nr 5, ul. Chabrów 58

• O Panach Palcach – teatrzyk kamishibai

Filia nr 5, ul. Chabrów 58

• Spotkanie z bajką

Filia nr 7, ul. Rodziewiczówny 13

• Boso widzę więcej – zajęcia sensoryczne

Filia nr 17, ul. Skautów Opolskich 10

• Bajka czy nie bajka

Filia nr 18, ul. Oświęcimska 90 we współpracy z Klubem Osiedlowym Metalchem

• Świat to my – warsztaty plastyczne

Filia nr 18, ul. Oświęcimska 90 we współpracy z Klubem Osiedlowym Metalchem

• Od złości do radości – radzimy sobie z trudnymi emocjami

Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4

• Czytanki na grzędzie

Oddział Dziecięco Młodzieżowy, pl. Kopernika 10

Grupy na zajęcia można umawiać telefonicznie (informacje na stronie www.mbp.opole. pl – zakładka Nasze placówki).

Nasi goście:

Agnieszka Frączek – doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Barbara Gawryluk – dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, propagatorka kultury, wyróżniona nagrodą IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci „Alfabet”. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI, były także nominowane i wyróżniane, m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej, za swój wkład w popularyzację kultury szwedzkiej w Polsce.

Agata Widzowska – pisarka, autorka książek dla dzieci. Z wykształcenia jest instruktorem teatralnym i absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ulubioną formą literacką autorki są wiersze i proza dla dzieci, jednak nie obca jej jest twórczość dla dorosłych: poezja, publicystyka, dramat. Napisała, m.in.: książki z serii Psierociniec i Myszka Precelka, a także Bitelsiaki (książka dla dzieci o The Beatles), Dreptak i pępek świata, Podspodek oraz trylogię Koń na receptę. Współpracuje z wydawnictwami szkolnymi PWN, WSiP i MAC Edukacja, tworząc teksty do podręczników szkolnych, przedszkolnych oraz przewodników metodycznych dla nauczycieli.

Weronika Łodyga – zawodowo farmaceutka, prywatnie feministka, zwolenniczka ruchu pro-choice i jedna z literek w skrócie LGBT+. Siedzi w milionie fandomów, aktywnie nadrabia zaległości w znajomości Uniwersum Marvela i nie potrzebuje dziecięcej tarczy, by wybrać się do kina na film Disneya. Kocha koty. Koty ją trochę mniej. Autorka doskonale przyjętej powieści Hurt/Comfort.