Wczytuję mapę...

114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej)

Data i godzina wydarzenia
07/04/2021, godz. 00:00 - 31/05/2021

Lokalizacja
Online

Kategoria
Wystawa

114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej)

114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej)
7 kwietnia | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Wystawa prezentuje ponad sto okładek książek polskich artystów plastyków. Projekt wystawy skierowany jest do szerokiej grupy odbiorów i zakłada popularyzację wiedzy na temat polskiej ilustracji z lat 1950-1980. Integralną częścią wystawy są pudełka – memories boxes – które multiplikują sferę skojarzeń z daną publikacją. Ozdobione autorską grafiką, wypełnione różnymi przedmiotami pudełka mają poszerzyć percepcję odbiorcy, dając możliwość poznania na zupełne innym poziomie.

Na ekspozycji zobaczymy prace takich ilustratorów jak: Olga Siemaszko, Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Antoni Uniechowski, Danuta Konwicka, Juliusz Makowski, Eugenia Różańska, których prace na przestrzeni lat 1950-1980 zdobiły literaturę dla dzieci i młodzieży. Są to artyści, którzy współpracowali z takimi wydawnictwami jak: Nasza Księgarnia, Czytelnik, Ruch, Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy. Warto dodać, że wielu z nich na przestrzeni lat było naczelnymi grafikami tych wydawnictw.

Ponadto ilustratorzy ci nawiązywali długoletnie współprace z czasopismami dla dzieci i młodzieży. Wśród nich wymienić można takie pisma jak: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyk”, „Płomyczek”, „Świat Młodych” i „Sztandar Młodych”.

Prezentowane 114 okładek to zaledwie niewielki wycinek bogatej kolekcji książek dla dzieci i młodzieży, jaka jest gromadzona w Galerii Książki Dziecięcej w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na półkach zostało jeszcze wiele pięknych, cennych książek z inspirującymi okładkami i ilustracjami. Wszystkie te książki stanowią znakomity przykład dawnej polskiej ilustracji, która do dnia dzisiejszego wzbudza uśmiech i radość na twarzach dzieci, zaś u nieco starszych czytelników budzi wspomnienia z dzieciństwa i rozrzewnienie.