1. Festiwal Muzycyny

12.00 – 12.30, pokój bajek

[spotkanie muzyczne]

Wędrowna Pracownia Muzyczna

Malwina Lipiec (harfa), Maria Ołdak (skrzypce), Dominik Zabłocki (fortepian)

13.00 – 14.00, sala konferencyjna

[wykład]

Więcej niż słowem. Dialog w  muzykoterapii

dr Ludwika Konieczna-Nowak

14.30 – 15.10, galeria zamostek

[projekcja filmu]

Śpiewanie po przeszczepie obu płuc / Jayant zwalcza raka tańcem

15.30 – 16.30, sala konferencyjna

[spotkanie muzyczno-literacko-kulinarne]

Muzycyna od kuchni

Maria Ołdak, lek. med. Janusz Stasiak

17.00 – 17.30, galeria zamostek

[słuchowisko multimedialne]

Mordercza pasja. Historia prawdziwa z pogranicza medycyny i malarstwa

dr Bożena Fabiani

18.00 – 19.30, sala konferencyjna

[wykład]

Sztuka uczłowieczyła mózg

prof. Jerzy Vetulani

Kiedy nieznośna późnojesienna/wczesnozimowa pogoda daje się we znaki, cóż lepszego niż maraton inspiracji pod postacią 1. Festiwalu Muzycyny!

Muzycyna, której autorami są skrzypaczka Maria Ołdak i lekarz internista Janusz Stasiak, gwarantuje niezwykle dźwięczną i pełną ciekawostek podróż po krainie muzyki i medycyny.

Tym razem współautorzy serii książek o muzycynie zaprosili do wspólnej rozmowy grupę bardzo ciekawych i inspirujących postaci ze świata kultury i nauki. To właśnie dzięki nim 1. Festiwal Muzycyny poruszy temat wielkiej mocy muzyki w procesie kształcenia dzieci i młodzieży z problemami wychowawczymi, przybliży morderczą pasję wielkiej malarki Elisabetty Sirani, zdradzi tajniki pisania muzyczno-medycznych książek, a przede wszystkim zabrzmi muzyką na żywo i udowodni, że mózg ludzki nie osiągnąłby dzisiejszego stanu rozwoju bez zbawiennego wpływu sztuki. Będzie dźwięcznie, będzie smacznie, będzie inspirująco!

FESTIWALOWI GOŚCIE:

BOŻENA FABIANI – historyk sztuki, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych, autorka licznych książek, tłumaczka, poetka. Znana słuchaczom II Programu Polskiego Radia z cyklu audycji „W stronę sztuki”. Swoim  sposobem opowiadania  o sztuce pochłania całkowicie uwagę odbiorcy. Wyjaśnia ukryty sens obrazów, uczy patrzeć na dzieła mistrzów  poprzez ich życie osobiste.

LUDWIKA KONIECZNA-NOWAK – kierownik Zakładu Muzykoterapii w Akademii Muzycznej w Katowicach, muzykoterapeutka w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym, wiceprezes Stowarzyszenia Muzykoterapeutów Polskich. Prywatnie mama i zapalona miłośniczka górzystych okoliczności przyrody.

MALWINA LIPIEC – harfistka, solistka Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, doktor sztuk muzycznych i wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej. Prywatnie mama dwójki rozbrykanych maluchów i miłośniczka twórczości Etgara Kereta.

MARIA OŁDAK – skrzypaczka, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego „W oparach dźwięków”, laureatka programu ministerialnego „Młoda Polska” oraz Nagrody Prezydenta Opola w dziedzinie kultury. Uzależniona od kawy współautorka serii książek o muzycynie.

JANUSZ STASIAK – lekarz internista i gastrolog z doświadczeniem onkologicznym i zacięciem holistycznym. Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej. Miłośnik muzyki, nie stroni od muzyki i pisania tekstów piosenek, które chętnie wykonuje przy własnym gitarowym akompaniamencie. Równie uzależniony od kawy współautor serii książek o muzycynie.

JERZY VETULANI – neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Warszawskiego Towarzystwa Naukowego. Jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich naukowców, dzięki któremu trudne zagadnienia sprawiają wrażenie dziecinnie prostych.

DOMINIK ZABŁOCKI – pianista, członek kadry szkół muzycznych w Głuchołazach i Nysie, oficjalny akompaniator podczas licznych kursów i konkursów muzycznych. Prywatnie nazywany jest „Profesorem”, a także słynie ze słodkiego zęba.

Przez cały czas trwania festiwalu w holu głównym MBP stacjonować będzie sklepik okolicznościowy wyposażony w książki, płyty, gry i gadżety, które ukazały się do tej pory nakładem Towarzystwa Muzycznego. Całkowity przychód ze sprzedaży przeznaczony będzie na działalność statutową Towarzystwa Muzycznego.