DNI TISCHNEROWSKIE W OPOLU

Dni Tischnerowskie w Opolu

11-12 kwietnia 2019

PROGRAM:

11 kwietnia 2019 (czwartek)
  • 17:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
    „Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”
    Wykład ks. prof. Michała Hellera

• 18:30, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
    „Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?”
    Dyskusja z udziałem: ks. prof. Michała Hellera, ks. dr hab. Tadeusza Pabjana i prof. Jana Krasickiego
    Moderator: Wojciech Bonowicz

12 kwietnia 2019 (piątek)
  • 9:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
    Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”
    Ks. Józef Tischner – Jak przerwać spiralę nienawiści?
  • 11:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
    Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”
    Ks. Józef Tischner – Przestrzeń jako projekt wolności

• 18:00, Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
    Koncert „Poeci Tischnera”
    Wykonawcy: Beata Paluch, Iwona Konieczkowska
    Akompaniament: Tadeusz Leśniak
    Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Jest czymś oczywistym, że Dni Tischnerowskie organizuje Kraków, ale mało kto wie, że w ciągu dwóch ostatnich dekad tego typu imprezy odbyły się m.in. w Białymstoku, Chojnicach, Gdańsku, Głogowie czy Poznaniu, i że regularnie odbywają się również w Starym Sączu. Dlaczego zatem nie spróbować w Opolu?

Formuła Dni Tischnerowskich jest pojemna: łączy wydarzenia artystyczne z naukowymi i popularnonaukowymi, obok wykładów i dyskusji są koncerty i lekcje dla szkół.

W trakcie pierwszych Dni Tischnerowskich w Opolu spotkamy się z ks. Michałem Hellerem, który wygłosi wykład pt. „Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”. Po wykładzie będzie czas na dyskusję. Jej temat – „Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?” – nawiązuje do tytułu ostatniej książki ks. Tadeusza Pabjana, ucznia ks. Hellera, poświęconej ludzkiej refleksji nad obecnością zła w świecie. W dyskusji, obok wspomnianych autorów, głos zabierze jeszcze jeden filozof prof. Jan Krasicki, specjalista od filozofii rosyjskiej. Debatę moderował będzie Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta, autor biografii ks. Józefa Tischnera i opiekun jego archiwum.

Ponadto podczas Dni Tischnerowskich w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z uczniami dwóch wybranych liceów, aby czytać z nimi eseje patrona imprezy – Jak przerwać spiralę nienawiści? oraz  Przestrzeń jako projekt wolności.

Zwieńczeniem imprezy będzie koncert „Poeci Tischnera”, podczas którego usłyszymy ulubione wiersze patrona Dni: od Tetmajera, Rilkego i Leśmiana, przez Gałczyńskiego i Poświatowską, aż po góralskie poetki – Hankę Nowobielską i Wandę Czubernatową. Lekturę poezji, w wykonaniu dwóch znakomitych krakowskich aktorek – Iwony Konieczkowskiej i Beaty Paluch, przeplatać będą piosenki autorstwa m.in. Mariana Hemara, których ks. Tischner chętnie słuchał w wolnych chwilach. Za pianinem usiądzie Tadeusz Leśniak.

Dni Tischnerowskie w Opolu będą więc okazją, żeby nieco lepiej poznać tę barwną postać i tę frapującą myśl. Tischner lubił mawiać, że filozofowie nie stwarzają gorączki świata, ale nieźle ją mierzą. Czy rzeczywiście? Czy Tischner rzeczywiście wiedział, czemu nasze głowy są gorące i co nam dolega? Podczas wydarzeń poświęconych temu wybitnemu myślicielowi wspólnie postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Wojciech Bonowicz – ur. w 1967 r., poeta, publicysta, dziennikarz. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007). O poezji rozprawia ze staroświeckim przejęciem, chociaż zajmują go nowoczesne wiersze. Stoi po stronie światła, wiele godzin spędził w pismach Józefa Tischnera. Ostatnio opublikował bajki dla dzieci Bajki Misia Fisia (2012), wywiad-rzekę z Wojciechem Waglewskim Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe, przygotował do druku ostatnią, nieukończoną książkę Józefa Tischnera Inny. Esej o spotkaniu (2017) oraz wydał tom wierszy Druga ręka (2017).

prof. dr hab. Michał Heller – ur. w 1936 r. w Tarnowie, filozof, teolog, fizyk kosmolog. Interesuje go człowiek i wszechświat, sam pisze: „Nie tylko Wszechświat jest wyzwaniem dla człowieka. Człowiek jest wyzwaniem dla samego siebie”. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Jako pierwszy Polak został w 2008 r. laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Laureat wielu prestiżowych nagród, autor kilkudziesięciu książek, m.in. Filozofia nauki; Czy fizyka jest nauką humanistyczną?; Wszechświat jest tylko drogą, czyli Kosmiczne rekolekcje; Uchwycić przemijanie.

prof. dr hab. Jan Krasicki – kierownik Zakładu Antropologii Filozoficznej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się filozofią polską, rosyjską i niemiecką XIX i XX wieku. Główne kierunki jego badań skupiają się na metafizyce, filozofii człowieka, aksjologii, filozofii religii, filozofii społecznej, historiozofii. Szczególnie nurtuje go fenomen zła oraz problem tzw. śmierci Boga.

dr hab. Tadeusz Pabjan – ur. w 1972 r., wykładowca filozofii przyrody i filozofii nauki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; członek Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych. Napisał m.in. Spór o przyczynową strukturę czasu (2008), Eksperymentalna metafizyka (2011), Niedomknięty bilans wszechświata (2014) oraz, wspólnie z Michałem Hellerem, Stworzenie i początek wszechświata (2013) i Elementy filozofii przyrody (2014).