You are currently viewing Ameryka w Twojej bibliotece

Ameryka w Twojej bibliotece

„america@your library®”

W drodze konkursu ogłoszonego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, jako jedna z siedmiu bibliotek w kraju, została wybrana do realizowania partnerskiego programu „america@your library®”, którego celem jest pogłębianie wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki.

„america@your library®” to program Ambasady Amerykańskiej w Warszawie realizowany przez biblioteki publiczne w Polsce. Jego celem jest przekazywanie informacji i materiałów na temat Stanów Zjednoczonych oraz prowadzenie związanej z tym działalności w tych miastach, w których nie ma amerykańskiej ambasady lub konsulatu, ani nie są prowadzone działania sponsorowane przez USA.

Co możesz u nas znaleźć?

Dzięki programowi „america@your library®”  w naszej bibliotece możesz znaleźć zbiór materiałów w języku angielskim, który obejmuje książki dla czytelników w różnym wieku. Wśród nich między innymi powieści, komiksy, fotoalbumy, encyklopedie, słowniki, monografie, omówienia i streszczenia z zakresu historii, kultury, geografii, polityki, socjologii i literatury Stanów Zjednoczonych.

Dodatkową atrakcją są również gry planszowe z amerykańskim motywem w tle takie jak The Scrambled States of America czy Marvel Comics Monopoly.

W ramach współpracy uzyskaliśmy również dostęp do kilkudziesięciu baz danych online eLibraryUSA, zawierających artykuły z czasopism, książki elektroniczne, encyklopedie dla dzieci i dorosłych, filmy oraz szereg materiałów do nauki języka angielskiego (w tym materiałów dydaktycznych dla nauczycieli). Bazy przeznaczone są dla odbiorców w różnym wieku. Materiały dla dzieci zawierają proste lekcje i gry. Bazy dla młodzieży w przystępny sposób prezentują wiedzę z różnych dziedzin nauki. Studentom i pracownikom naukowym umożliwią dostęp do artykułów pełnotekstowych i opracowań naukowych.

W czym możemy Ci pomóc?

W ramach programu „america@your library®” udzielamy wszystkim zainteresowanym informacji na temat Stanów Zjednoczonych i organizujemy warsztaty korzystania z baz danych eLibraryUSA. Pomagamy również dobrać odpowiednią literaturę – zarówno dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim jak i dla osób bardziej zaawansowanych niezależnie od ich zainteresowań.

Z jakich technologii u nas skorzystasz?

Na co dzień oferujemy możliwości, jakie dają nam bazy danych eLibraryUSA. Organizujemy warsztaty dla wszystkich chętnych, ucząc ich, jak posługiwać się materiałami online i w jakich dziedzinach życia mogą być im przydatne. Prócz szkoleń każdy chętny może samodzielnie skorzystać z baz dostępnych online przychodząc do Mediateki, Wypożyczalni dla Dzieci lub Działu Informacji-Czytelni.

Jak możesz spędzić u nas czas?

W ramach programu „america@your library®” w naszej bibliotece organizujemy warsztaty korzystania z baz danych eLibraryUSA, zajęcia dla dzieci i młodzieży, konkursy i spotkania z amerykańską kulturą. Naszymi gośćmi byli dotychczas między innymi Konsul Colin Guard z opowieścią o Parkach Narodowych USA, Jeff Gaskill (szef Sekcji Wizowej Konsulatu USA w Krakowie), Jim Williams (komik i stand-uper), Sarah Houghton (autorka bloga „Librarian in Black”), Mateusz Bobrowski (były reprezentant Polski oraz medalista w kulturystyce klasycznej), drużyna futbolu amerykańskiego Wolverines Opole czy opolscy blogerzy kulinarni. Co roku świętujemy również najważniejsze wydarzenia w amerykańskim kalendarzu na przykład Halloween czy Dzień Niepodległości USA.