Max Czornyj – Inna

Tym razem w cyklu Bibliotekarze polecają! nowa powieść mistrza thrillera psychologicznego:

Max Czornyj – Inna

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowym apartamencie, w kompleksie rezydencji położonych nad Bałtykiem. Nie wie kim jest ani co zrobił. Za 48 godzin znowu zapomni wszystko. W piwnicy ma skrępowaną, młodą kobietę, z kneblem w ustach, a po mieszkaniu rozmieszczone rozmaite kartki, z różnymi wskazówkami dla samego siebie. Tylko, czy to on je naprawdę pisał? Kim jest dziewczyna przetrzymywana w piwnicy? Co znajduje się na piętrach jego apartamentu? Dlaczego przeszłość przypomina sobie z tego, co kompulsywnie zapisuje na kolejnych kartkach? Dlaczego za kolejne dwie doby zacznie wszystko od początku, zbierając każdy odprysk wspomnienia w całość? Czy niespełna dwa dni starczą mu, aby zorientować się w chaosie, któremu nawet pozory nie chcą nadać żadnej formy?

W tym samym czasie ginie młoda pani psycholog, której matka za wszelką cenę próbuje ustalić fakty. I przeszłość jeszcze raz będzie musiała się skonfrontować z teraźniejszością. Okazuje się, że zaginiona dziewczyna prowadziła anonimowego bloga, który może być wskazówką w poszukiwaniach. Jaką wiedzę skrywa jej były chłopak? Dlaczego ignoruje prośby o pomoc jej matki? Tymczasem na osiedlu Baltic Resort pojawia się żona Mikołaja, co powoduje jeszcze większa konfuzję i zdezorientowanie głównego bohatera. Kim ona jest? Żona? Dlaczego w tym, co mówi tak trudno Mikołajowi znaleźć siebie? Czy to aby nie ponury żart?

Czornyj napisał psychologiczny thriller, trzymając nas w napięciu do samego końca. Książkę czyta się dobrze, akcja bez zarzutu posuwa się naprzód. Intryga goni intrygę. Zostaje coraz więcej pytań bez odpowiedzi. To rzecz o iluzji, którą dzieli cienka granica od szaleństwa. O nieokrzesanym pędzie do poznania, który może przerodzić się w obsesję. Czornyj opisał patologiczny świat nadwerężonych międzyludzkich relacji, gdzie oprawca może okazać się ofiarą, a to, co pozornie wygląda nam na ustabilizowany ład, pod podszewką może skrywać niejedną tajemnicę.