Maria Wilczek-Krupa – Górecki. Geniusz i upór

Tym razem w cyklu Bibliotekarze polecają! nowa książka biograficzna autorki świetnie przyjętej książki „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”: 

Maria Wilczek-Krupa – Górecki. Geniusz i upór

Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego, pióra znanej dziennikarki RMF Classic, ma w sobie wszelkie cechy świetnego rzemiosła. Książka prowadzi nas przez życie wybitnego kompozytora, autorka oświetla mniej i bardziej znane fakty, sporo przytacza rozmów i wywiadów z kompozytorem, analizuje jego muzykę i opowiada koleje losu. Opowiada zajmująco i niezwykle barwnie. Książka obfituje w znakomite anegdoty, jest uczciwa wobec kompozytora. Napisana jest rzetelnie i empatycznie. Tak właśnie powinny wyglądać solidne biografie. Autorka pozostawia nam fakty i zdarzenia do własnej interpretacji. Umiejętnie dozuje emocje, potrafi nadać lekkość dramatycznym zwrotom i polot trudnym momentom.

Czytamy historię jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, obok Wojciecha Kilara, Wojciecha Lutosławskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Historię człowieka niezłomnego, który własnym uporem i determinacją doszedł do największych życiowych spełnień, doczekał laurów i splendoru. Niezwykle szczery i zdeterminowany, na przekór wiatrom historii, zawsze pozostawał wierny sobie. Jego upór i konsekwencja budzą podziw. Talent onieśmiela. A impetyczny charakter i pedantyczne skłonności, wywołują pobłażliwe uśmiechy.

Idziemy za Góreckim od roku 1933 i jego narodzin w Czernicy, przez Rydułtowy, Katowice, by wylądować na Podhalu, w Zębie. Obserwujemy chłopca, którego nikt nie chce przyjąć do szkoły muzycznej, nauczyciela w Radoszowicach, łączącego przez dwa lata pasje muzyczne i pedagogiczny obowiązek. W końcu studenta PWSM w Katowicach, później jej lektora. Można by opowiadać dalej i dalej, ale zdecydowanie lepiej sięgnąć po książkę. Po bardzo dobrą książkę!