Spotkanie światów – wernisaż wystawy ikon ze Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos” oraz z Zamku Książęcego w Niemodlinie

Wczytuję mapę...

Data i godzina wydarzenia
25/02/2020, godz. 18:00 - 13/03/2020

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria

Spotkanie światów – wernisaż wystawy ikon ze Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos” oraz z Zamku Książęcego w Niemodlinie

25 lutego 2020

  • 18:00 / Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Ikona: okno ku wieczności – wykład ks. Piotra Reimanna
Zamek Książęcy 1313 w Niemodlinie – wykład Joanny Kardasińskiej

  • 19:00 / Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Spotkanie światów – wernisaż wystawy ikon ze Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos”
oraz z Zamku Książęcego w Niemodlinie

wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 13 marca 2020 r.

 

 

Na wystawę Spotkanie światów składają się ikony będące w posiadaniu Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 oraz ikony napisane przez adeptów Szkoły Ikonopisarskiej „Pneumatoforos”.

Rosnący wciąż zbiór będący w posiadaniu Fundacji liczy obecnie ponad sto ikon. Na wystawie prezentujemy zaledwie część tej bogatej kolekcji. Dzieła te pochodzą m.in. z Rosji, Grecji i Bałkanów. Datowane są na XVIII, XIX i XX wiek. W zbiorze możemy znaleźć też i XVII-wieczne eksponaty.

Ikony to obrazy sakralne przedstawiające świętych, sceny z ich życia czy biblijne charakterystyczne dla chrześcijańskich kościołów wschodnich. Wizerunki te są uosobieniem świętego i nierzadko pośredniczą w modlitwie.

Otwarcie wystawy Spotkanie światów poprzedzone będzie dwoma wykładami. Ks. Piotr Reimann opowie o historii, znaczeniu i kształtowaniu się ikon w chrześcijaństwie. Poznamy także techniki wykonywania ikon. Joanna Kardasińska – prezes Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 – opowie o unikatowej kolekcji ikon z Zamku w Niemodlinie.