Dzielnica Chabry
Adres:
ul. Wodociągowa 4
45-221 Opole
tel.: 77 541 42 08
e-mail: filia14 (at) mbp.opole.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek | 11:00 – 14:30 |
wtorek | 09:00 – 15:30 |
środa | nieczynne |
czwartek | 09:00 - 15:30 |
piątek | nieczynne |
sobota | nieczynne |
Lokalizacja:
Co powinieneś o nas wiedzieć?
Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu jest małą placówką działającą przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym im. św. Jadwigi w Opolu. To biblioteka wewnątrzszpitalna, ciesząca się dużym zainteresowaniem zarówno pacjentów oddziałów psychiatrycznych jak i neurologicznych oraz personelu szpitala. Wśród czytelników naszej placówki są również pacjenci wyczekujący w przychodni lekarskiej, a także osoby odwiedzające naszych pacjentów. Kierownikiem placówki jest Kinga Miziołek-Łudczak.
Co można u nas znaleźć?
W naszym księgozbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. Staramy się w miarę możliwości wyposażać bibliotekę w bestsellery i ciekawe nowości zarówno z literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Naszym celem jest rozbudowywanie działu z literaturą z zakresu psychologii i psychiatrii. Oprócz tego biblioteka posiada prenumeratę prasy. Z miesięczników proponujemy Zwierciadło, Sens, Poradnik Domowy, Żyjmy dłużej, Świat Kobiety oraz jeden tygodnik z najświeższymi informacjami z kraju i ze świata Przekrój.
W czym możemy Ci pomóc?
W swoich zbiorach posiadamy wiele ciekawych poradników, książek które pomagają zrozumieć i zaakceptować chorobę psychiczną oraz pozycje wykorzystywane podczas terapii psychologicznej.
Jak możesz u nas spędzić czas?
Nasza placówka jest jedyną biblioteką w Opolu, która regularnie prowadzi zajęcia z biblioterapii. Odbywają się one na wszystkich zamkniętych oddziałach psychiatrycznych (raz w tygodniu) oraz na Oddziale Dziennej Rehabilitacji Psychiatrycznej (co dwa tygodnie). Oprócz tego prowadzona jest Bajkoterapia na Oddziale Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.
Biblioterapia cieszy się wśród pacjentów dużym zainteresowaniem. Poruszane tematy często dotyczą pacjentów w sposób bezpośredni. Zajęcia te pomagają im zrozumieć swoją sytuację oraz zaakceptować szpitalną rzeczywistość, a czasami po prostu się zrelaksować. Wśród omawianych tematów znajdują się m.in.:
- Ja w relacjach z innymi. Czy inność nas drażni?
Zajęcia oparte na poezji ks. J. Twardowskiego
- Akceptacja siebie = akceptacja innych? Szukamy pozytywnych skutków samoakceptacji.
- Szymborska „W zatrzęsieniu”
- Budujemy mosty zamiast murów. Sztuka pomagania i proszenia o pomoc.
- Kozak, A. Pietrzak „W poszukiwaniu siebie – bajki terapeutyczne dla dorosłych”
- Jak odnaleźć w życiu to co ważne?
- Martin – Anielskie opowieści dla duszy.
- Nadzieja matką chorych. Moim źródłem nadziei jest…
- Asertywność wymogiem współczesności. Zapoznanie z prawami asertywności Towned.
Poruszamy wiele innych ciekawych tematów. Cyklicznie świętujemy z pacjentami: Światowy Dzień Życzliwości, Światowy Dzień Walki z Depresja, Światowy Dzień Osób z Chorobami Psychicznymi, Światowy Dzień Książki.