O katalogu

Elektroniczny katalog centralny obejmuje większość zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu, tj. blisko 350 000 egzemplarzy książek, ponad 3000 audiobooków, ok. 8 000 zbiorów multimedialnych (filmy, muzyka) i ponad 600 gier planszowych.    

Przejście do katalogu

Ponadto katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej indeksuje ponad 3 200 darmowych e-booków, w tym  m.in. klasyka polska i obca, lektury szkolne, podręczniki akademickie, publikacje naukowe z różnych dziedzin.

Nasi czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z wykupionych przez Bibliotekę publikacji na wszystkich bibliotecznych stanowiskach komputerowych oraz – po otrzymaniu odpowiedniego kodu PIN – zdalnie za pośrednictwem prywatnych komputerów i urządzeń mobilnych. Hasła do zdalnego logowania się w czytelni IBUK Libra otrzymają Państwo w każdej naszej filii bibliotecznej. Zapraszamy!

IBUK LIBRA 

Elektroniczne konto czytelnika

Logowanie się na konto czytelnika

Każdy czytelnik, który zapisany jest do biblioteki, ma możliwość zalogowania się na swoje konto w katalogu OPAC. Aby zalogować się, należy w menu wybrać "Konto" i wypełnić formularz logowania podając:

  • login LUB adres e-mail
  • indywidualne hasło czytelnika

Przejście do logowania

Jeśli czytelnik nie ma ani loginu, ani e-maila przypisanego do konta, wówczas powinien wprowadzić pełny numer karty bibliotecznej.

Logowanie przy użyciu adresu e-mail

Logowanie przy użyciu adresu e-mail jest możliwe pod warunkiem, że jest on podany jako osobisty adres e-mail czytelnika, a nie tylko jako dodatkowy adres do powiadomień. Wynika to z tego, że identyfikator logowania musi jednoznacznie wskazywać dokładnie jedno konto czytelnika, a tego warunku nie spełniają adresy do powiadomień, które mogą być takie same dla kilku kont (np. konta dzieci, małżonków, etc.).

Czym jest LOGIN

Login to indywidualna, unikalna i łatwa do zapamiętania nazwa użytkownika, którą czytelnik może sam wymyślić i podać bibliotekarzowi przy zapisie (lub w trakcie samodzielnego zapisu przez OPAC). Często jako "login" użytkownicy wybierają np. pseudonim, imię uzupełnione o jakiś znak lub numer, etc.

Bibliotekarz nadaje tylko pierwszy login. Jeśli czytelnik chce zmienić login, musi zrobić to samodzielnie poprzez edycję danych profilu, po zalogowaniu się na konto.

W szczególności login jest wymagany, jeśli czytelnik nie posiada lub nie chce podać osobistego adresu e-mail.

Pełny numer karty bibliotecznej

Zlokalizuj na swojej karcie bibliotecznej nadrukowany ciąg cyfr. Powinno być ich dokładnie 10, a cały ciąg zaczynać się od cyfr 121. Jeśli tak jest - to jest to właśnie pełny numer karty bibliotecznej.

Nie pamiętam hasła!

Użytkownik posiadający adres e-mail powinien poniżej formularza logowania kliknąć odnośnik "Nie pamiętasz hasła?". Pozwoli to wygenerować nowe, jednorazowe hasło logowania, które zostanie przysłane mailem. W celu zabezpieczenia przed spamem i robotami internetowymi, operacja ta wymaga dodatkowo podania wartości kontrolnej, zgodnej z zapisanymi w bibliotece danymi. Wartością tą może być nazwisko i imię, ewentualnie numer karty bibliotecznej lub login.

Nowe hasło logowania może wygenerować bibliotekarz, przy czym wymagana jest osobista obecność czytelnika (lub jego prawnego opiekuna) w bibliotece. Spowodowane jest to brakiem możliwości weryfikacji tożsamości czytelnika, gdy taka prośba jest zgłaszana np. telefonicznie. Na miejscu bibliotekarz będzie mógł przypisać adres e-mail do konta (wówczas nowe hasło wyśle na ten adres), albo przypisać login (jeśli czytelnik jeszcze go nie posiada) i wydrukować informacje o dostępie do konta wraz z jednorazowym hasłem logowania.

W.BIBLIOTECE.PL

Każdy czytelnik Miejskiej  Biblioteki Publicznej może w prosty sposób zarejestrować swoje konto w Portalu e-Usług Bibliotecznych w.bibliotece.pl i uzyskać dostęp do wielu dodatkowych funkcji, m.in. do oceniania i recenzowania książek, jednoczesnego wyszukiwania w katalogach kilkuset polskich bibliotek (w tym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu), tworzenia - wraz z pozostałymi użytkownikami Portalu - wielotysięcznej aktywnej społeczności czytelników.

Należy zalogować się na swoje konto biblioteczne w katalogu on‑line Biblioteki, a następnie w zakładce w.bibliotece.pl. kliknąć „Zarejestruj konto”.

System zaproponuje identyfikator, który można zmienić. Jeśli adres e mail jest właściwy, proszę kliknąć strzałkę.

Mogą  teraz Państwo  dzielić się swoimi wrażeniami, oceniać  i  recenzować  wszystkie przeczytane tytuły. Bardzo to tego zachęcamy.

Zachęcamy również do logowania się w portalu w.bibliotece.pl i testowania wszystkich jego funkcjonalności. Hasło do portalu jest takie samo, jak to do Państwa konta bibliotecznego.