You are currently viewing Zmarł Krystian Szafarczyk

Zmarł Krystian Szafarczyk

Z przykrością informujemy, że 24 stycznia 2021 roku odszedł członek Związku Literatów Polskich Oddział Opole – Krystian Szafarczyk.
Krystian Szafarczyk studiował polonistykę w raciborskim Studium Nauczycielskim, lecz ostatecznie ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pracował: w Lidze Ochrony Przyrody w Opolu (pełniąc też funkcję sekretarza ZW LOP); w Domu Kultury w opolskim amfiteatrze (jako pierwszy jego kierownik); w Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej; Naczelnej Organizacji Technicznej i w czterech redakcjach. Pracę zawodową zakończył jako redaktor naczelny „Panoramy Ziemi Gogolińskiej”.
Debiutował literacko w 1960 roku na łamach „Trybuny Opolskiej”. Wiersze publikował w licznych almanachach i prasie literackiej. Jest laureatem kilku konkursów poetyckich (m.in. „O Srebrny Wawrzyn Pałacyku”; „Opolszczyzna — jej dzień nowy”; „Wiosna Opolska”).
Wydał cztery tomy poezji: „Pora czerwonego słońca” (1967), „Rekonstrukcje” (1972), „Ja mały człowiek” (1990), „Epitafium dla siódemki” (2012) i zbiór reportaży „Portrety gogolińskie” (1998); był redaktorem i autorem wyboru wierszy almanachu poetyckiego pt. „Gościniec gogoliński” (1998).
Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy szczególnie do rodziny, bliskich i przyjaciół opolskiego poety.
(Zdjęcie pochodzi ze strony http://radiowisla.azurewebsites.net/Play/2544)

PAMIĘCI KRYSTIANA SZAFARCZYKA

Przybywaliśmy do Ciebie

Z traktów wyobraźni.
Czekałeś na nas poetów
Na gogolińskim gościńcu.
Przy stole poezji
Zmęczonych wędrowców
Raczyłeś  słowem
I pienistym chłodnym piwem.
Twoje wiersze
Wpisały się
W naszą pamięć
Jak  gołębie
W podniebny szlak.
Żegnaj Krystianie
Przyjacielu
POETO.

Edmund  Borzemski, dn. 24 stycznia 2021 r.